Oksijen terapi nedir?

Özellikle yaz aylarında insan cildinde belirgin değişiklikler baş gösterir. Bu değişiklikler sonrasında çeşitli sorunlar açığa çıkar. Sıvı kaybına bağlı kırışıklıklar, siyah lekeler ya da sarkmalar bu problemlerden sadece bir kaçıdır. Tedavi süreci ele alındığında bir çok farklı yöntem vardır. Ancak kaçının kesin sonuç vereceği tartışma konusudur. Oksijen terapisi, son dönem cilt problemleri için en önemli tedavi yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ve bir çok cilt bakım yöntemlerinin başaramadığı sonuçları, oksijen terapi elde edebilmektedir. Ya da şöyle söylemek gerekir ki, diğer cilt bakım yöntemleri ile birlikte oksijen terapinin de uygulandığı cilt bakım işlevleri çok daha başarılı ve kesin sonuç alınmasını sağlamaktadır. Nasıl ki, zayıflama için uygulamalarından sonra daha iyi sonuç alabilmek için lenf drenaj da destek için tavsiye ediliyorsa, aynen cilt bakım uygulamalarında da diğer işlevlerin yanı sıra, oksijen terapi de tavsiye edilmektedir.

oksijen-terapi-nedir3

Oksijen terapinin işlevleri

Oksijen terapi öncelikle kırışıklık, yaşlılık lekeleri, pigmentasyon, skarlar ve akne tedavisi için kullanılır. Uygulamada en uygun oksijen basıncı altında, cilde, ihtiyacı olan aktif maddenin tabakalara iletilmesi amaçlanır. Onarıcı ve yeniden yapılandırıcıdır. Cilde canlanma ve pürüssüzleşme kazandırır. Yüz masajı ve fibrin, elastin gibi cilt yapı taşlarını oluşturan hücreler canlandırılır. Cilt genç, dolgun, taze ve parlak görünür.

 

Oksijen tedavisi ile cildin alt katmanlarına ulaşan oksijen, metabolizmayı hızlandırır, vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Bu işlemin sonucu olarak toksin birikimine bağlı oluşan akne, sivilce ve siyah nokta oluşumu gibi sorunları ortadan kaldırır. Bir başka deyişle cildin yağ salgılaması dengelenir, dokuların canlanmasına yardımcı olunur. Güneş ve sivilce izlerinin açılmasını sağlar. Kırışıklıklarda gözle görülür bir azalma sağlanır. Yaşlanmanın geciktirilmesi, ciltte gevşeme ve sarkma şeklindeki elastikiyet kaybına bağlı deformasyonların giderilmesine yardımcı olunur. Kırışıklıkların ortadan kaldırılması, kimyasal peeling sonrası pigmentasyon, akne azalması, skarlı doku cilt kırmızılıkları, lazer veya kimyasal peeling yaralarının tedavisinde etkin görev üstlenir.

Oksijen terapi, cilde dirilik kazandırmak için kullanılan ve cerrahi işlem içermeyen tedavi seçeneklerinden birisi olarak da bilinir.

Bu tedavi şekli, cerrahi bir tedavi şekli değildir. Son teknoloji ile üretilen airbrush tabanca eşliğinde dermis katmanına kadar uygulanabilen bir tedavi şeklidir. Özellikle akne ve sivilceler ile ilgili olarak maksimum sonuç verebilen oksijen cilt terapisi, cildin mevcut durumuna göre seans sayıları belirlenerek uygulanan yöntemlerden birisidir.

Cildin en alt katmanlarına kadar airbrush tabanca eşliğinde oksijen takviyesi yapılmaktadır. Oksijenin nüfuz ettiği noktalarda gözeneklerin belirgin şekilde yok olduğu ve yağlanmanın katı bir hal aldığı noktalarda çözünme sağladığı biliniyor. Bununla birlikte sıvı yolu ile dışarı atılan yağlar, ciltte belirgin bir rahatlama sağlıyor. Birkaç seans sonra sivilceler, akneler ve siyah lekeler ortadan yok oluyor. Ciltte güçlenme, rahatlama ve gözeneklerdeki soluma hacminin yükselmesi ile belirgin rahatlama sağlanıyor.

oksijen-terapi-nedir2

Oksijen terapinin fonksiyonları

  • Cildiniz için sürekli oksijen sağlar ve yaşamsal fonksiyonlarını yeniler.
  • Hücreleri harekete geçirir, cildin elastikiyetini sağlayarak yeniler.
  • Kırışıklıkları giderir, yaşlanma belirtilerini en aza indirir.
  • Cilt için gerekli olan suyu toplar, pürüzsüz ve beyaz bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Cilt kusurlarını yok eder ve ciltteki her tür beneği ortadan kaldırır.
  • Toplardamar sistemini temizler, yüksek dolaşım sağlar, metabolizmayı hızlandırır.
  • Sinirleri gevşetir, açar, iç salgı bezlerinin faaliyetini düzenler, uykusuzluk problemlerini çözer, baş ağrısını giderir, aşırı sinirliliği ortadan kaldırır, yorgunluk belirtilerini yok eder.

oksijen-terapi-nedir4

Oksijen cilt terapisinin faydaları

Cildin her açıdan rahatlaması için uygulanan bu önemli tedavi yöntemi, 1 aylık belli seanslar sayesinde tüm sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Cildinizdeki lekelerden ya da aknelerden şikayetçi olanlar için oksijen terapi kısa sürede bu tür sıkıntılardan kurtulabilmek adına sorunları çözebilmektedir.

Cilt, bu tedavi sürecinin ardından çok ciddi anlamda cilt rahatlığı ortaya çıkıyor. Bununla birlikte tedavi sırasında açığa çıkan oksijen miktarı online olarak gözlemlenebiliyor. Teknolojik imkanların en verimli hali ile kullanıldığı bu tedavi yöntemi, zaman geçtikçe önemini daha da arttırmaktadır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın