Dermaroller nedir?

Dermaroller, cilde mikro kanallar açan ve dönen bir silindir üzerinde bulunan minik iğnelerden oluşan bir mekanizmadır. Cildi uyarmak için kullanılır. Açılan kanalcıklardan deri altına verilmek istenen etken maddelerin daha iyi ve kolay ulaşması sağlanır.

Yaşlanan, lekelenen, çatlayan, kırışan, fonksiyonları yavaşlamış deri üzerinde onu uyarmak ve kendi kendisini onarmasını tetiklemek için kullanılır.

Doktorların kullandığı dermarollerler daha derine inen 2 mm uzunluğa sahip iğnelerden oluşur. Ev kullanımı veya estetisyenler için olan dermarollerler daha kısa 0.25, 0.50, 0.75, 1.00 , 1.50 mm’li iğnecikler içerir. Kırışıkların azalması için daha derin, 1, 1.5 mm uzunlukta uçlar kullanılmalıdır.

 

Cildi uyardığı için ve ardından sürülen kozmetik ve serumları deri çok hızlı ve derine emdiğinden, kullanılan serumların etkisini ikiye katlamaktadır. Uygulama sonrasında sağlıklı hücreler oluşur, lif üretimi, hyalüronik asit üretimi artar. Buna bağlı olarak cilt canlanır ve gerilir. Daha düzgün, kırışıksız ve canlı bir bir cilt görünümü ortaya çıkar.

 Alınan dermarolleri, ilk defa kendiniz açmalısınız. Daha önceden açılmış ve tekrar kapanmış dermaroller sakıncalıdır. Kullanıldığında, hastanın mikrop kapmasına sebep olabilir.

ymr-21-zgts_2Dermaroller nerelerde kullanılır?

Yüzde, ellerde, dekoltede, selülitli bölgelerde ve çatlaklarda kullanılır. Roller yapıldıktan sonra deriye sürülen ürün çok daha derine emildiği için selülit kremlerinden maksimum fayda sağlanır.

Yüzde uygulandığında minik bir tahriş oluşturulduğundan, vücut orayı onarmak için derhal yeni hücre oluşumunu başlatır. Dolayısıyla antiaging ürünleri dermaroller ile kullanıldığında çok daha keskin düzelmeler görülür ve kısa sürede sonuç alınır.

Dermaroller’in etkileri; cilt kırışıklıkları, cilt sarkmaları, akne izleri, selülit ve çatlaklar, güneş lekeleri, saç dökülmeleri, ameliyat ve doğum izleri ve cilt yenileme alanlarında görülür.

Dermarollerin kullanıldığı bölgeler ve sağlayacağı yararlar…

Dermaroller nasıl uygulanır?

Dermaroller uygulamayı evde de doktor kontrolünde de yapılabilmektedir. Eğer evde yapacaksanız, çukurların giderilebilmesi için derin çalışmak gerekir. Ancak bir hekimin uygulaması daha sağlıklı olur.

Dermaroller, her zaman yüzü antibakteriyel bir temizleyiciyle temizledikten sonra uygulanır. Deride ürünün alt tabakaya geçeceği binlerce minik kanal açılacağı için cildin çok iyi temizlenerek başlanması şarttır. Bastırmadan, silindiri yüzeyde yatay ve dikey olarak gezdirdiğinizde kızarma olabilir ama kanama olmamalıdır.

3Dermaroller ne sıklıkta kullanılır?

Dermaroller kür olarak uygulanır. Sık kullanılması deride tahriş yapar ve cildi hırpalar. Hijyen çok önemlidir. Haftada bir kez uygulayarak dört seanslık kür ile başlayabilirsiniz.

On beş gün ara vererek beşinci seansı yapabilir, on beş gün ara vererek altıncı seansı yapabilirsiniz. Sonrasında da ayda bir kez uygulayarak derinin sağlıklı yapısını devam ettirebilirsiniz.

Ne kadar sıklıkla yapılacağına doktorunuz yaşınıza, derinin ihtiyacına ve yapısına bakarak karar verecektir. Haftada bir kez uygulanarak altı seans yapılmasına, sonrasında da on beş günde bir uygulanmasına doktor karar verebilir.

Dermaroller uygulaması nasıl yapılır?

Yüz temizleme jeli ile yüzünüzü temizledikten sonra dermarollerı dik açı ile tutarak aynı yerden en az 6 defa geçecek şekilde tarama yapılır. Dermarolleri önce + sonra x yönlerinde gezdirerek yıldız şeklini verecek biçimde uygulama alanında hafif bastırarak gezdirilir.

Uygulamadan sonra göz bakım kremi uygulama alanlarına masaj uygulaması şeklinde yedirilmelidir.

3Dermaroller uygulandıktan sonra bakımı nasıl yapılır?

Dermaroller uygulamasından sonra ciltte hafif kızarıklıklar oluşabilir. Bu normaldir. Dermarollerde amaç, cildin uyarılması ve yenilenmesini sağlamak olduğundan mutlaka besleyici ürün sürülmelidir. Sürülecek ürün, cildinizdeki soruna göre değişkenlik gösterir. Antiaging etki için vitamin ve sıkılaştırıcı aminoasit içerikli ürünler kullanılmalıdır.

Dermaroller kimlere uygulanmaz?

Dermaroller, kanser ve şeker hastalarına, uçuğu olanlara, kan sulandırıcı gibi ilaç kullanan kişilere, uygulama bölgesinde siğili olan kişilere, çalışılacak bölgede enfeksiyon olanlara, anestesik ürünlere alarjisi olan kişilere uygulama yapılmamalıdır.

Uygulamadan sonra göz bakım kremini uygulama alanlarına masaj uygulaması şeklinde yedirilmelidir.

Dermaroller uygulaması sonrası cildin durumu

Dermaroller uygulaması yapılan ciltlerde gözle görülür bir gençleşme meydana gelir.

Resimde de görüldüğü gibi cildin önceki ve sonraki durumu arasında çok büyük fark vardır.

Bunun sebebi, hücreleri ölmüş ya da ölmeye yüz tutmuş cilt dermaroller sayesinde canlanmış ve büyük fark meydana gelmiştir.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi cilt, yaşlanma, dış etkenlere maruz kalma gibi sebeplerden dolayı kırışmaya başlar. Kırışmanın en önemli sebebi, cilt hücrelerinin tembelleşerek görevlerini tam olarak yapamamasından kaynaklanır. İşte burada dermaroller tedavisi devreye girer.

ymr-38-drs_1Dermaroller tedavisi kür şeklinde yapılır ve cilde en uygun olan besleyici vitaminler yedirirse,cilt hücreleri yeniden canlanır ve harekete geçer. Bu işlemlerin sonucunda, cilt aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi düzelir, kırışıklıkları azaltır ve pürüzsüz yeni bir cilde kavuşulmasını sağlar.

Dermaroller iğne uzunlukları ve hangi iğnelerin hangi bölgelerde kullanılacağı

0,25 mm / Göz altı ve göz çevresi için kullanılır.

Göz altı ve göz çevresi sorunları ve bakımı, hücre yenilemesi ve krem emilimi işlevi içindir.

0,5 mm / Yüz ve saç bölgesi için kullanılır.

Saç canlandırma, hafif kırışıklık, hafif çizgiler, hücre yenileme, yaşlılık önleme, akne tedavisi, krem emilimi içindir.

1 mm / Yüz, boyun ve dekolte bölgesi için kullanılır.

Cilt lekeleri, hafif akne problemleri, kırışıklıklar, çizgiler, hücre yenileme, krem emilimi,
 boyun ve dekolte bölgesi yaşlılık önleme içindir.

1,5 mm / Orta problemli ciltlerde yüz, tüm vücut selülit ve çatlaklar için kullanılmaktadır.

Akne izleri, belirgin kırışıklık ve çizgiler, hafif selülit ve doğum çatlakları, yanık izleri, 
hücre yenileme, yaşlılık önleme, krem emilimi içindir.

2 mm / Derin problemli ciltlerde selülit, çatlaklar ve yara izleri için kullanılır.

Yoğun selülitli cilt, göbek, derin çatlaklar ve yara izleri, ameliyat izleri,vücut için hücre yenileme, vücut için krem emilimi içindir.

Dermaroller Uygulaması Nasıl Yapılır?

Göz çevresi ve göz altı bölgesi uygulaması

Yüz temizleme jeli ile yüzünüzü temizledikten sonra dermarollerı dik açı ile tutarak aynı yerden en az 4 defa geçecek şekilde tarama yapınız. Dermarolleri önce + sonra x yönlerinde gezdirerek yıldız şeklini verecek biçimde uygulama alanında hafif bastırarak gezdiriniz. Uygulamadan sonra göz bakım kremini uygulama alanlarına masaj uygulaması şeklinde yediriniz.

Yüz ve boyun bölgesi uygulaması:

Yüzünüzü ve boyun bölgenizi temizleme jeli ile temizledikten sonra dermarollerı dik açı ile tutarak aynı yerden en az 4 defa geçecek şekilde tarama yapınız. Dermarollerı önce + sonra x gezdirerek yıldız biçimini verecek şekilde bölge üzerinde hafif bastırarak gezdiriniz. Uygulamadan sonra yüz bakım kremi uygulayınız.

Selülit ve çatlak bölgeler uygulaması:

İşlem yapılacak bölgeyi dezenfektan sprey ile dezenfekte ettikten sonra dermarollerı dik açı ile tutarak aynı yerden en az 4 defa geçecek şekilde tarama yapınız. Dermarollerı önce + sonra x şeklinde gezdirerek yıldız bşeklini verecek biçimde bölge üzerinde hafif bastırarak gezdiriniz. Uygulamadan sonra bakım kremi uygulayınız.

Dermaroller fiili uygulaması

Aşağıdaki şekil 1’de görüldüğü gibi, önce soldan sağa, sonra yukarıdan aşağıya doğru gezdirilir. Daha sonra da şekil 2’de görüldüğü gibi gezdirilme yapılır.

1.Adım: Şekil:1’de olduğu gibi dermarollerinizi soldan sağa doğru en az 4 kez gezdiriniz.

2.Adım: Şekil:2’de olduğu gibi dermarollerinizi yukarıdan aşağıda doğru en az 4 kez gezdiriniz.

3.Adım: Şekil:3’de olduğu gibi dermarollerinizi doksan derece sağ egimle yukarıdan aşağıda doğru en az 4 kez gezdiriniz.

4.Adım: Şekil:4’de olduğu gibi dermarollerinizi doksan derece sol egimle yukarıdan aşağıya doğru en az 4 kez gezdiriniz.

Her tarama adımı en az 6, en çok 8 kez tekrarlanmalıdır.

Dermaroller seans uygulaması:

1.Ay: Haftada 1 defa olmak üzere ayda toplam 4 seans

2.Ay: 15 günde 1 defa olmak üzere ayda toplam 2 seans

3.Ay: Ayda 1 defa

4.Ay: Ayda 1 defa olmak üzere ilk tedavi paketi bitirilmiş olur.

Alınacak sonuca göre gerekmesi durumunda ilk paketteki uygulama gibi bir paket uygulaması daha yapılabilir.

 

Her uygulamadan önce dermarolleri dezenfektan sprey ile mutlaka dezenfekte etmek gerekir. Çünkü, uygulamalar sırasında cild ile temas eden iğneler, bakteri kapar ve zamanla bakteriler cilde zarar verir. Bu işlem ile dermaroller uçları temizlenmiş ve yeni bir uygulama için steril edilmiş olurlar. Bu işlem asla ihmal edilmemelidir.

Dermaroller iğne sıklığı

Dermarollerin farklı iğne sıklığı vardır. 180 iğneden başlayarak, 192, 200, 540, 1080 gibi ölçüleri bulunur. Bu ölçüler genel ölçülerdir ve daha farklı sıklıkta dermaroller de vardır.

Az sıklıktaki iğnelere sahip olan, örnegin 180,192 ve 200 sıklıktaki olanlar, genellikle göz çevresi ve göz altı işlemler için kullanılır.

540 sıklıktaki dermaroller yüz, boyun ve yanak bölgelerinde, 1080 sıklıktakiler ise vücutta kullanılırlar.

Dermaroller ve dezenfektan sprey

Etkin bir dezenfeksiyona sahip olan ürünler, kimyasal bazda en güçlü dezenfektan olarak bilinen Gluteraldehid’den bile daha güçlü antimikrobiyel etkinliğe sahiptir. Ayrıca su kadar güvenli olup bilinen en dirençli bakteri olan Basillius Suptillis’i bile  ( < 1dk ) öldürme gücüne sahiptir. Kaliteli bir dezenfeksiyon ürünü, uygulama sırasında ve sonrasında hiçbir yan ürün oluşturmaz. Tamamen cilt uyumlu olmalıdır. 30 sn’de dezenfeksiyon yapabilmelidir. Bazı kalitesiz dezenfektanlar dezenfensiyon için 10-15 dk. gibi bekleme sürelerine ihtiyaç duyabilirler.

Burada açıklamak istenilen dezenfektan sprey ürünleri kaliteli ve amaca uygun olanlardır.

Yüksek düzey dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemlerinde kullanılan mikrobiyosid ürün yelpazesinin yeni nesil bir temsilcisi olup dünya literatüründe “Süper Okside Su (Super Oxidized Water)” olarak bilinmektedir.

Dezenfektan sprey, oldukça güçlü ve geniş bir mikrobiyosid özelliğe sahip olduğundan, M. Tuberculosis, MRSA,  Escherichia Coli, Salmonella, Hepatit B, Hepatit C, HIV-1, H5N1 ve SARS gibi birçok bakteri ve virüsü hızlı ve güvenilir bir şekilde etkisiz hale getirmektedir.

Super Oxidized Water olarak bilinen hipokloröz asit (HOCl) çözeltisi, sahip olduğu yüksek ORP (Oxidatian-Reduction Potential) değeri sayesinde dezenfeksiyon etkisini, mikroorganizmaların hücre zarı yapısını bozarak göstermektedir. Bu özelliğinden dolayı hipokloröz asit oldukça etkili ve geniş spektrumlu bir dezenfektan maddedir. Vejetatif bakteriler, virüsler, funguslar ve sporlar gibi mikroorganizmalar üzerinde etkili bir dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemi gerçekleştirmektedir.

Dezenfektan etkisini bir dakikadan ( < 1dk ) daha kısa bir sürede göstermektedir.

Hipokloröz asit (HOCl), hem kendi sınıfında yer alan klor ihtiva eden dezenfektanlara, hem de diğer sınıflarda yer alan dezenfektanlara göre oldukça belirgin bir üstünlüğe sahiptir.

Hipokloröz asit (HOCl), yüz yıldan fazla süredir kullanılan ve önemini günümüze kadar korumuş olan yüksek düzey bir dezenfektan olan sodyum hipokloritten (NaOCl) tam seksen (80) kat daha etkili bir dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirmektedir.

Dezenfektan spreylerin kokusuz ve renksiz olması,30 saniye gibi bir sürede dezenfektan etkisini göstermesi, kullanımdan sonra durulamaya gerek duyulmaması,kullanıcıların gaz ve benzeri atıklara maruz kalmaması,kullanımdan sonra kimyasal atık bırakmaması,toksik etki göstermemesi, çevre dostu olanları tercih edilmelidir.

Dezenfektan spreyler, kimyasal bazda en güçlü dezenfektan olarak bilinen Gluteraldehid’den bile daha güçlü antimikrobiyel etkinliğe sahip olmalıdır.

Ayrıca su kadar güvenli olup bilinen en dirençli bakteri olan Basillius Suptillis’i bile  ( < 1dk ) öldürme gücüne sahip olanlar tercih edilmelidir.

Dezenfektan sprey, dezenfeksiyon sırasında ve sonrasında hiçbir yan ürün oluşturmaz. Bu sayede kullanıcıda cilt, burun ve göz reaksiyonlarına sebebiyet vermez. Tamamen cilt uyumludur.

(pH 5.5) Medilox bir çok ülkede afet bölgelerinde, askeri birliklerde içme suyu elde etmede kullanılmaktadır. Uygulandığı tüm yüzeyler ve aletlerde aşındırıcı koroziv etkilerinin olmadığı korozyon testleri ile kanıtlanmış olmalıdır.

Farklı bir formülasyon ve sulandırma gerektirmez, kullanıma hazır bir solüsyondur.

Reaksiyon sonucunda tamamen suya dönüştüğü için kullanım alanlarında herhangi bir durulama işlemine ihtiyaç duyulmaz.

Bu özelliklere sahip dezenfektan ile, derma stamp pen iğneleri her kullanım öncesinde mutlaka dezenfekte edilmelidir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın