DermaPen nedir?

0

Özel ayar sistemi ile 0,25mm ile 2.00mm derinliğe kadar ulaşabilen ve 5

farklı devirde çalışabilen ‘derma stamp pen’ cihazları, profesyonel cilt bakımı yapan

klinik, güzellik merkezleri ve güzellik salonlarına tavsiye edilmektedir.1Derma stamp pen iğnesi resimde görüldüğü gibidir. En çok tercih edilen derma stamp pen iğneleri 12 pın olanıdır. Yanısıra 9 ve 36 pın olanları da ikinci derecede tercih edilmektedir.

Dermarollerde olduğu gibi, akne ve kuru sivilce, cilt lekeleri, kırışıklık ve antiaging uygulaması, leke sarkma ve lifting, selülit ve çatlakların tedavilerinde kullanılmaktadır.

Derma stapm pen cihazlarının iğne derinlikleri ayarlanabilmektedir. Ayarlanan derinliklerle resimde görüldüğü gibi farklı bölgelerde kolayca işlem yapılabilmektedir. Cildin her bölgesi aynı duyarlılıkta olmadığı için, uygulama bölgelerinde tavsiye edilen derinlikleri ayarlayarak yapılması tavsiye edilmektedir.

Derma stamp pen cihazları, dermarollerin yaptığı bütün uygulamaları yapabildiği gibi, kalıcı makyaj uygulamaları da yapılabilmektedir. Bu işlem için özel olarak tasarlanıp üretilmiş olan resimde görülen iğneler kullanılabilmektedir.

ymr-56-dr-pen_3

Derma stamp pen cihazları farklı firmalar tarafından üretilmektedir. Yukarıdaki resimde görülen cihaz, metal gövdeli derma stamp pen cihazıdır. Bu cihazın diğerlerinden farkı, düşmelere karşı daha sağlam olması ve daha uzun süreli kullanılabilmesidir.

Derma stamp pen cihazları, genel olarak kabloludurlar. Kablolu cihazlar, kullanım sırasında, kulanıcıların rahat çalışmalarına engel olabilmektedir.

Bu sorunu ortadan kaldıran ve kablosuz cihaz üreten firmalar da vardır. Bu firmaların cihazları, kullanım öncesinde cihazlar şarj edilmeye bırakılır, şarjı dolduktan sonra kablosuz olarak uygulamalara başlanmaktadır.

 

Derma stamp pen nasıl çalışır?

Cihazın elektrik kablosu cihazın arka kısmında bulunan yere takılır. Cihaz için özel olarak üretilmiş olan iğne, cihazın  uç kısmına döndürülerek takılır. Takılan iğne başlığının hemen altına seansın ön gördüğü iğne boyutunu halkayı döndürerek sabitleme kristaline iğne ölçüsu getirilir. Bu aşamadan sonra iğne 1,5mm’ye sabitledi ise, o seviyede dışarı çıkar ve çalışan 1,5mm iğne ölçüsünün tam boyutu olduğunu size garanti eder.

Orta kısımda bulunan buton yardımı ile hız ayarı yapılır. Buton üzerine uzun basmada cihaz çalışır, kısa basıldığında ise kapanır.

5Derma stamp pen ve dezenfektan sprey

Etkin bir dezenfeksiyona sahip olan ürünler, kimyasal bazda en güçlü dezenfektan olarak bilinen Gluteraldehid’den bile daha güçlü antimikrobiyel etkinliğe sahiptir. Ayrıca su kadar güvenli olup bilinen en dirençli bakteri olan Basillius Suptillis’i bile  ( < 1dk ) öldürme gücüne sahiptir. Kaliteli bir dezenfeksiyon ürünü, uygulama sırasında ve sonrasında hiçbir yan ürün oluşturmaz. Tamamen cilt uyumlu olmalıdır. 30 sn’de dezenfeksiyon yapabilmelidir. Bazı kalitesiz dezenfektanlar dezenfensiyon için 10-15 dk. gibi bekleme sürelerine ihtiyaç duyabilirler.

Burada açıklamak istenilen dezenfektan sprey ürünleri kaliteli ve amaca uygun olanlardır.

Yüksek düzey dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemlerinde kullanılan mikrobiyosid ürün yelpazesinin yeni nesil bir temsilcisi olup dünya literatüründe “Süper Okside Su (Super Oxidized Water)” olarak bilinmektedir.

Dezenfektan sprey, oldukça güçlü ve geniş bir mikrobiyosid özelliğe sahip olduğundan, M. Tuberculosis, MRSA,  Escherichia Coli, Salmonella, Hepatit B, Hepatit C, HIV-1, H5N1 ve SARS gibi birçok bakteri ve virüsü hızlı ve güvenilir bir şekilde etkisiz hale getirmektedir.

ymr-57-dr-pen_2Super Oxidized Water olarak bilinen hipokloröz asit (HOCl) çözeltisi, sahip olduğu yüksek ORP (Oxidatian-Reduction Potential) değeri sayesinde dezenfeksiyon etkisini, mikroorganizmaların hücre zarı yapısını bozarak göstermektedir. Bu özelliğinden dolayı hipokloröz asit oldukça etkili ve geniş spektrumlu bir dezenfektan maddedir. Vejetatif bakteriler, virüsler, funguslar ve sporlar gibi mikroorganizmalar üzerinde etkili bir dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemi gerçekleştirmektedir.

Dezenfektan etkisini bir dakikadan ( < 1dk ) daha kısa bir sürede göstermektedir.

Hipokloröz asit (HOCl), hem kendi sınıfında yer alan klor ihtiva eden dezenfektanlara, hem de diğer sınıflarda yer alan dezenfektanlara göre oldukça belirgin bir üstünlüğe sahiptir.

Hipokloröz asit (HOCl), yüz yıldan fazla süredir kullanılan ve önemini günümüze kadar korumuş olan yüksek düzey bir dezenfektan olan sodyum hipokloritten (NaOCl) tam seksen (80) kat daha etkili bir dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirmektedir.

Dezenfektan spreylerin kokusuz ve renksiz olması,30 saniye gibi bir sürede dezenfektan etkisini göstermesi, kullanımdan sonra durulamaya gerek duyulmaması,kullanıcıların gaz ve benzeri atıklara maruz kalmaması,kullanımdan sonra kimyasal atık bırakmaması,toksik etki göstermemesi, çevre dostu olanları tercih edilmelidir.

Dezenfektan spreyler, kimyasal bazda en güçlü dezenfektan olarak bilinen Gluteraldehid’den bile daha güçlü antimikrobiyel etkinliğe sahip olmalıdır.

Ayrıca su kadar güvenli olup bilinen en dirençli bakteri olan Basillius Suptillis’i bile  ( < 1dk ) öldürme gücüne sahip olanlar tercih edilmelidir.

 

photon-dermapen_1Dezenfektan sprey, dezenfeksiyon sırasında ve sonrasında hiçbir yan ürün oluşturmaz. Bu sayede kullanıcıda cilt, burun ve göz reaksiyonlarına sebebiyet vermez. Tamamen cilt uyumludur.

(pH 5.5) Medilox bir çok ülkede afet bölgelerinde, askeri birliklerde içme suyu elde etmede kullanılmaktadır. Uygulandığı tüm yüzeyler ve aletlerde aşındırıcı koroziv etkilerinin olmadığı korozyon testleri ile kanıtlanmış olmalıdır.

Farklı bir formülasyon ve sulandırma gerektirmez, kullanıma hazır bir solüsyondur.

Reaksiyon sonucunda tamamen suya dönüştüğü için kullanım alanlarında herhangi bir durulama işlemine ihtiyaç duyulmaz.

Bu özelliklere sahip dezenfektan ile, derma stamp pen iğneleri her kullanım öncesinde mutlaka dezenfekte edilmelidir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın